top of page

SZCZYRK

SZCZYRK - Siła energii przez cały rok!

Szczyrk jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Przyciąga rzesze turystów zarówno zimą jak i latem.  

Położony jest w Beskidzie Śląskim, w dolinie Żylicy, na wysokości 450 - 600 m n.p.m. Wokół miasteczka wznoszą się malownicze szczyty górskie - Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Magura (1095 m n.p.m.), Kotarz (965 m n.p.m.), Malinów (1117 m n.p.m.). Cechą charakterystyczną Szczyrku są górskie przysiółki  położone na dużej wysokości, często sięgającej 900 m n.p.m.

W tym niewielkim, klimatycznym miasteczku każdy znajdzie coś dla siebie. Chętnie przyjeżdżają tu zapaleni wędrowcy, miłośnicy kolarstwa górskiego i oczywiście sportów zimowych. 

mapa-szczyrk-mountain-resort-2018-19.jpg

Nasz dom mieści się w odległości 300m od wyciągów narciarskich Czyrna, części kompleksu narciarskiego Szczyrk Mountain Resort, gdzie na amatorów białego szaleństwa czeka aż 40 km tras zjazdowych.

Atrakcje Szczyrku i okolicy

 • Kolej linowa na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – SKRZYCZNE, z jego wierzchołka rozpościera się malownicza panorama okolicznych miast i szczytów. Każdy turysta, który przybywa do Szczyrku, trafia też na wyciąg na Skrzyczne, czyli najwyższy szczyt gór otaczających miasto. 

 • Crossowy tor rowerowy i trasy narciarstwa biegowego -  trasa zlokalizowana jest przy ul. Sosnowej w Górnym Szczyrku. Ze względu na swoją konfigurację umożliwia uprawianie narciarstwa biegowego zarówno osobom rozpoczynającym swoją przygodę z narciarstwem jak i zaawansowanym narciarzom. W okresie letnim jest wykorzystywana, jako trasa rowerowa, co umożliwia uprawianie kolarstwa crossowego szerokiemu gronu odbiorców.

 • Deptak nad Żylicą jest idealnym miejscem dla spacerów oraz joggingu. Nadaje się także świetnie do uprawiania nordic walking jak również do turystyki rowerowej - trasa w Szczyrku połączona jest z trasą rowerową w Buczkowicach. W okresie zimowym jest to idealne miejsce dla amatorów narciarstwa biegowego!

 • Plac św. Jakuba - centralny punkt miasta, miejsce rekreacji mieszkańców i turystów - fontanna, strumień, tereny zielone. 

 • Centralny Ośrodek Sportu – Niewątpliwą perełką Szczyrku jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich przy Centralnym Ośrodku Sportu. Poza jedną z najdłuższych kolejek linowych w Polsce (na Skrzyczne), COS dysponuje krytą pływalnią ogólnodostępną, halą widowiskowo-sportową, centrum odnowy biologicznej, stadionem lekkoatletycznym, boiskiem sportowym ze sztuczną nawierzchnią, kortami tenisowymi, boiskami do siatkówki plażowej oraz skoczniami narciarskimi.

 • Kompleks skoczni narciarskich Skalite - Skocznia narciarska „Skalite” powstała w 1937r. Pierwotnie osiągano na niej odległości do 40m. Po zakończeniu II wojny światowej skocznia została przebudowana przed narciarskimi Mistrzostwami Polski w 1948r., umożliwiając oddawanie skoków o długości do 70m. W latach 2007-2008 skocznia została po raz kolejny przebudowana – powstała wówczas skocznia K-95 (HS-106). Na przełomie 2007/2008 dobudowano obok skoczni K-95 obiekt o punkcie K usytuowanym na 70 metrze (HS-77). W latach 2009/2010 dobudowano trzecią skocznię - K-40. Na obiekcie organizowane są najważniejsze zawody o randze krajowej i międzynarodowej.

 • Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej "Na Górce" - jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Szczyrku. To tu 25. lipca 1894r. dwunastoletniej Juliannie Pezda objawiła się Najświętsza Maria. W miejscu objawienia w 1912 r. wybudowano Sanktuarium.

 • Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła. Liczący ponad 200 lat kościół to najstarszy i najcenniejszy zabytek architektury w mieście. Posiada piękna zabytkową ambonę, kamienną chrzcielnicę i kropielnicę z 1800r. oraz obraz przedstawiający św. Jana z XVII wieku. W latach 1937-1939 kościół został rozbudowany, ale po dzień dzisiejszy nie stracił swojej duchowej atmosfery. 24 kwietnia 2011 r. kościół został podniesiony do godności Sanktuarium.

 • Beskidzka Galeria Sztuki - Największa na południu Polski prywatna galeria sztuki współczesnej założona w 1995r. przez Barbarę i Mirosława Batorów. Na powierzchni 200m2 prezentowane są dzieła ponad 130 artystów, współpracujących z Galerią. Co roku organizowanych jest ok. 10 wystaw malarskich, a także liczne koncerty, spotkania autorskie, warsztaty muzyczne i plastyczne, wykłady o sztuce i nie tylko, imprezy folklorystyczne oraz kulturalne. Od wielu lat, co roku, organizowane są plenery malarskie sztuki figuratywnej. Galeria została wpisana do obiektów szlaku kulturowego.

 • Aquapark Leśna - kompleks basenów w Leśnej to wspaniała forma wypoczynku w Polsce, pierwszy powstały na Żywiecczyźnie. Położony w gminie Lipowa, graniczący z Żywcem. Kompleks składa się zarówno z basenów wewnętrznych jak i otwartych. (20 km od naszego domu).

 • Inwałd Park Miniatur (około 50 km od naszego domu) - powstał w 2007 roku. Park Miniatur położony jest na ogromnym terenie, na którym miniaturowe budowle wkomponowane są w urzekającą architekturę ogrodową. W dwóch częściach - Świat w miniaturze i Polska w miniaturze - można podziwiać aż 60 doskonale odwzorcowanych cudów architektonicznych. Większość z nich wykonana jest w skali 1:25, ale są także budowle imponujących rozmiarów, na teren których można wejść - Plac św. Piotra - 1:15, Plac św. Marka - 1:10. Prawdziwą perełką w polskie części jest Stadion Narodowy w skali 1:50.

 • Energylandia w Zatorze (około 60 km od naszego domu) - to największy Park Rozrywki w Polsce, oferujący kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze 26 hektarów, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. 

         Więcej na stronie www.szczyrk.pl

Plac św. Jakuba
press to zoom
Kolej linowa na Skrzyczne
press to zoom
Kompleks skoczni Skalite
press to zoom
Plac św. Jakuba
press to zoom
Pływalnia COS
press to zoom
1/2
bottom of page