top of page

SZCZYRK

SZCZYRK - Siła energii przez cały rok!

Szczyrk jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Przyciąga rzesze turystów zarówno zimą jak i latem.  

Położony jest w Beskidzie Śląskim, w dolinie Żylicy, na wysokości 450 - 600 m n.p.m. Wokół miasteczka wznoszą się malownicze szczyty górskie - Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Magura (1095 m n.p.m.), Kotarz (965 m n.p.m.), Malinów (1117 m n.p.m.). Cechą charakterystyczną Szczyrku są górskie przysiółki  położone na dużej wysokości, często sięgającej 900 m n.p.m.

W tym niewielkim, klimatycznym miasteczku każdy znajdzie coś dla siebie. Chętnie przyjeżdżają tu zapaleni wędrowcy, miłośnicy kolarstwa górskiego i oczywiście sportów zimowych. 

mapa-szczyrk-mountain-resort-2018-19.jpg

Nasz dom mieści się w odległości 300m od wyciągów narciarskich Czyrna, części kompleksu narciarskiego Szczyrk Mountain Resort, gdzie na amatorów białego szaleństwa czeka aż 40 km tras zjazdowych.

Atrakcje Szczyrku i okolicy

 • Kolej linowa na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – SKRZYCZNE, z jego wierzchołka rozpościera się malownicza panorama okolicznych miast i szczytów. Każdy turysta, który przybywa do Szczyrku, trafia też na wyciąg na Skrzyczne, czyli najwyższy szczyt gór otaczających miasto. 

 • Crossowy tor rowerowy i trasy narciarstwa biegowego -  trasa zlokalizowana jest przy ul. Sosnowej w Górnym Szczyrku. Ze względu na swoją konfigurację umożliwia uprawianie narciarstwa biegowego zarówno osobom rozpoczynającym swoją przygodę z narciarstwem jak i zaawansowanym narciarzom. W okresie letnim jest wykorzystywana, jako trasa rowerowa, co umożliwia uprawianie kolarstwa crossowego szerokiemu gronu odbiorców.

 • Deptak nad Żylicą jest idealnym miejscem dla spacerów oraz joggingu. Nadaje się także świetnie do uprawiania nordic walking jak również do turystyki rowerowej - trasa w Szczyrku połączona jest z trasą rowerową w Buczkowicach. W okresie zimowym jest to idealne miejsce dla amatorów narciarstwa biegowego!

 • Plac św. Jakuba - centralny punkt miasta, miejsce rekreacji mieszkańców i turystów - fontanna, strumień, tereny zielone. 

 • Centralny Ośrodek Sportu – Niewątpliwą perełką Szczyrku jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich przy Centralnym Ośrodku Sportu. Poza jedną z najdłuższych kolejek linowych w Polsce (na Skrzyczne), COS dysponuje krytą pływalnią ogólnodostępną, halą widowiskowo-sportową, centrum odnowy biologicznej, stadionem lekkoatletycznym, boiskiem sportowym ze sztuczną nawierzchnią, kortami tenisowymi, boiskami do siatkówki plażowej oraz skoczniami narciarskimi.

 • Kompleks skoczni narciarskich Skalite - Skocznia narciarska „Skalite” powstała w 1937r. Pierwotnie osiągano na niej odległości do 40m. Po zakończeniu II wojny światowej skocznia została przebudowana przed narciarskimi Mistrzostwami Polski w 1948r., umożliwiając oddawanie skoków o długości do 70m. W latach 2007-2008 skocznia została po raz kolejny przebudowana – powstała wówczas skocznia K-95 (HS-106). Na przełomie 2007/2008 dobudowano obok skoczni K-95 obiekt o punkcie K usytuowanym na 70 metrze (HS-77). W latach 2009/2010 dobudowano trzecią skocznię - K-40. Na obiekcie organizowane są najważniejsze zawody o randze krajowej i międzynarodowej.

 • Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej "Na Górce" - jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Szczyrku. To tu 25. lipca 1894r. dwunastoletniej Juliannie Pezda objawiła się Najświętsza Maria. W miejscu objawienia w 1912 r. wybudowano Sanktuarium.

 • Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła. Liczący ponad 200 lat kościół to najstarszy i najcenniejszy zabytek architektury w mieście. Posiada piękna zabytkową ambonę, kamienną chrzcielnicę i kropielnicę z 1800r. oraz obraz przedstawiający św. Jana z XVII wieku. W latach 1937-1939 kościół został rozbudowany, ale po dzień dzisiejszy nie stracił swojej duchowej atmosfery. 24 kwietnia 2011 r. kościół został podniesiony do godności Sanktuarium.

 • Beskidzka Galeria Sztuki - Największa na południu Polski prywatna galeria sztuki współczesnej założona w 1995r. przez Barbarę i Mirosława Batorów. Na powierzchni 200m2 prezentowane są dzieła ponad 130 artystów, współpracujących z Galerią. Co roku organizowanych jest ok. 10 wystaw malarskich, a także liczne koncerty, spotkania autorskie, warsztaty muzyczne i plastyczne, wykłady o sztuce i nie tylko, imprezy folklorystyczne oraz kulturalne. Od wielu lat, co roku, organizowane są plenery malarskie sztuki figuratywnej. Galeria została wpisana do obiektów szlaku kulturowego.

 • Aquapark Leśna - kompleks basenów w Leśnej to wspaniała forma wypoczynku w Polsce, pierwszy powstały na Żywiecczyźnie. Położony w gminie Lipowa, graniczący z Żywcem. Kompleks składa się zarówno z basenów wewnętrznych jak i otwartych. (20 km od naszego domu).

 • Inwałd Park Miniatur (około 50 km od naszego domu) - powstał w 2007 roku. Park Miniatur położony jest na ogromnym terenie, na którym miniaturowe budowle wkomponowane są w urzekającą architekturę ogrodową. W dwóch częściach - Świat w miniaturze i Polska w miniaturze - można podziwiać aż 60 doskonale odwzorcowanych cudów architektonicznych. Większość z nich wykonana jest w skali 1:25, ale są także budowle imponujących rozmiarów, na teren których można wejść - Plac św. Piotra - 1:15, Plac św. Marka - 1:10. Prawdziwą perełką w polskie części jest Stadion Narodowy w skali 1:50.

 • Energylandia w Zatorze (około 60 km od naszego domu) - to największy Park Rozrywki w Polsce, oferujący kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze 26 hektarów, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. 

         Więcej na stronie www.szczyrk.pl

bottom of page